Дитяча творча майстерня «Живий календар костюмів населення Луганщини, Новоайдарщини

Питання іміджу Луганської області сьогодні, як ніколи, є актуальним для нашої області. Для багатьох громадян України, а також тих, хто мешкає за кордоном, Луганщина асоціюється у першу чергу зі збройним конфліктом та тимчасово переміщеними особами – «переселенцями». Але це тільки на перший погляд...

Луганщина різноманітна у своїй природі – хвойні ліси межують з безкрайніми степами, північні аграрні райони межують з південними високоурбанізованими містами. Луганщину об`єднує головне – люди, які, зібравши внутрішні сили та ресурси, відновлюють мирне життя, підтримують одне одного. Люди, які залишаються привітними, щирими та відкритими для всіх тих, хто прагне свободи – свободи працювати, творити, діяти.

Новоайдарщина – край природної краси і достатку. Тут протікає одна з найчистіших річок України, водна перлина Донбасу – Айдар. Жодної промисловості – лише чисте повітря, мальовничі ліси, залиті сонцем неосяжні простори та невеличкі гори.

Своїм головним надбанням місцеві мешканці вважають найбільшу в Україні колекцію автентичних костюмів, що зберігається в Новоайдарському районному краєзнавчому музеї.

26 унікальних народних костюмів цієї території збирали півтора десятка років. Знайдені скарби розкривають сучасникам таємниці побуту наших предків. Різноманітний етнос району неабияк відбився в одязі модниць XIX–XX століття. Тут є сукні та «спідниці-шарахвани», «зіпуни-малороски» і «фартухи-запонки», дивні «намиста-бузовки», чудернацькі головні «убори-оправи» та ін.

«Дитяча творча майстерня «Живий календар костюмів населення Луганщини, Новоайдарщини» міні-проект для покращення іміджу області та створення її іміджевих матеріалів «Луганщина: привітна, різноманітна, МОЯ». Ця ініціатива підтримана Новоайдарською районною радою та втілюється у життя за сприяння Новоайдарської районної державної адміністрації у рамках співпраці з Проектом «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації, Уряду Швеції, за організаційної підтримки громадських організацій: ГО «Суспільна думка», ГО «Луганський прес-клуб», ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону» та Луганської обласної державної адміністрації.

12 дівчат з усіх куточків Луганщини приїхали до Новоайдарського краєзнавчого музею в рамках ініціативи «Дитяча творча майстерня «Живий календар костюмів населення Луганщини, Новоайдарщини». Юні красуні приміряли на себе стародавні образи жінок, що проживали на цих землях близько ста років тому.

Стародавні костюми передавали на зберігання їхні господарки, і в наш час вони поки доступні для примірки на «живих» моделях у Новоайдарському краєзнавчому музеї. З давніх часів деякі елементи одягу мали магічне значення. У кожного вбрання є неповторна історія, що підтверджує мультинаціональність Луганської області, коли одна спільна територія проживання об'єднала багато людей різних народів та культур.

Руйнуємо стереотипи та будуємо нове позиціювання «Луганщина: привітна, різноманітна, МОЯ». Результатом цього проекту стала соціальна єдність молоді та дорослих, згуртування сучасного покоління заради збереження пам’яті, унікальної історії Луганської області та її громад, заради миру, толерантного ставлення до різних національностей, народностей і культур. Додатково було створено цей календар, як іміджевий матеріал для налагодження діалогу та реалізації планів комунікативної стратегії Луганської області.

Ініціативу підтримано в рамках реалізації Програми відновлення та розбудови миру за напрямком «громадська безпека та соціальна єдність» Програми розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки урядів Швеції та Швейцарії.


Автор ідеї проекту: Станіслав Боровой.

Координатори проекту: Ганна Борова, Олена Кізілова.

Продюсер проекту: Ольга Шаповалова.

Етнографічні консультації (теоретичні та практичні рекомендації) надали: Ганна Божкова – директор Новоайдарського районного краєзнавчого музею та Алла Антипова – начальник відділу культури Новоайдарської районної державної адміністрації.

Автор текстів: Ганна Божкова.

Фотограф проекту: Олександр Сімоненко.

Дизайн та макетування: Антон Коршаков.

Над образами працювали візажисти та стилісти: Поліна Корнашева, Анжеліка Солодкая, Діана Халаджиєва.

17:11
1744