Музей історії села Колядівка

З метою збереження історії села та кращих його традицій, виховання у підростаючого покоління любові до рідного краю та його минулого, у 1968 році було засновано музей історії села Колядівка. У 1989 році музею виділено окремий будинок, в якому була створена нова експозиція музею. У 1991 році музею присвоєно звання «народний». З січня 2009 року Колядівський музей набув статусу відділу Новоайдарського районного краєзнавчого музею та назву – Музей історії села Колядівка. В музеї є зал «Історії села Колядівка від первісного суспільства до 1861 року – «відміни кріпацтва», зал – «Історії села Колядівка з 1917 року по 1940рік», зал – «Історії села Колядівка в роки Другої Світової Війни та післявоєнної відбудови, радянського періоду», зал – «Історії села Колядівка часів незалежності України». Проводиться научно – просвітницька робота: музейні уроки, зустрічі з видатними людьми Новоайдарщини, учасниками війни та труду, оглядові та тематичні екскурсії, виставки.

Почнемо нашу екскурсію з найцінніших, древніх експонатів. Не може не зацікавити скам'янілий краб, знайдений неподалік від села, під горою. Є на території с. Колядівка і поховання древніх людей. Про це свідчить останки первісних мисливців, знайдених під час археологічних розкопках.

Широко представлений бронзовий вік, багато виробів з обпаленої глини. Не можна пройти повз майстерних жіночих і чоловічих знарядь праці 19 століття. Але є тут і більш прості речі наших пращурів: лопати, вила, рогачі, ваги ключі, коси і навіть спеціальний дерев'яний волок, який кріпився на косу, їм підгрібали сіно, а також терніци і ціпи.

Великий інтерес представляє експозиція часів Великої Вітчизняної війни. Тут і речі призовників 1941 року, і колючий дріт – огорожа, одяг, записи, документи далеких довоєнних і воєнних років, біографічні дані, і старі пожовклі фотографії. Кожен може доторкнутися до подій війни, дізнатися про односельців, які воювали на фронтах, які працювали в тилу, які побували в фашистському полоні. Про події 1941-1945 років тут нагадує все: шолом танкіста, пілотка, рукавиця, граната.

Радують око сучасні експозиції. У всьому своєму різноманітті представлені шедеври народних ремесл місцевих майстрів, які в повній мірі можна назвати хранителями історії. Вишиті рушники, жіночий одяг, покривала та інші речі домашнього побуту. Талановиті не тільки вишивальниці, а й в’язальниці. Представлені цікаві по виконанню в'язані жіночі костюми. Поряд з відносно сучасними жіночим одягом своєю незвичністю виділяється жіночий кожух пізніших часів. Є в ньому оригінальність: одна пола помітно довше іншої. Ця пола служила для того, щоб в неї взимку укутували маленьких діток.