«Воронцове поле»

Особливою пам’яткою приайдарської флори є півонія тонколиста, прозвана у народі «воронцем». Цвіте воронець у квітні-травні, а росте в степу і на степових схилах невеликими полянами. Через свою рідкість квітка занесена до Червоної книги України.

Схил пагорба з квітучими воронцями представляє собою дивне видовище: квіти червоніють наче краплі крові на зеленій траві. Ця схожість стала темою для багатьох легенд і сказань.

У тих, то побував на Новопсковщині навесні або влітку, не може не викликати захоплення велика кількість і розмаїтість степної рослинності. Неповторний аромат створюють колонії степового тюльпану, чебрецю, материнки, ромашки, незабудки, ковили, типчака, кермеку. На крейдяних відкладах можна зустріти такі рослини, як дрік, ранник, полин, крейдяний льон. Долина Айдара і його притока покрита луговою рослинністю. На схилах ярів і балок зустрічаються ліси.

Тваринний світ представлений дикими кабанами, косулями, лисицями, куницями і зайцями. У степу безліч байбаків, тхорів, в невеликих популяціях є лосі. Пташиний світ становлять сірі куріпки, дрохви, перепілки, жайворонки, шпаки, чорноголові вівсянки. У лісових заростях гніздяться шуліки, дятли, солов’ї, синиці. З плазунів наявні ящірки, вужі, степові гадюки.