Церква Успення Пресвятої Богородиці у с. Осинове

В с.Осинове Новопсковської ОТГ знаходиться унікальна пам’ятка XVIII століття – церква Успенія Пресвятої Богородиці. Це справжня окраса населеного пункту, є найстарішою пам’яткою в Новопсковській ОТГ і однією з найдавніших в області. Збудована в 1802 році, на правому більш високому березі річки Айдар. Церква виповнена в таких архітектурних стилях як бароко та класицизм.

За первинним задумом храм мав бути споруджений у стилі бароко, який культивувала російська імператриця Єлизавета Петрівна, однак, будівництво храму завершувалось за царювання Павла І, який був прихильником класицизму.

Ім'я творця храму достовірно невідоме, проте науковці схиляються до думки, що ним був тульський майстер Кудрявцев.

На початку свого існування церква була дерев'яною. Відомо, що кам'яний храм з трьома боковими вівтарями було побудовано в середині XVIII століття. Існує версія, що церква збудована ще в 1756 році, а перебудована наприкінці XVIII століття про що і залишилися офіційні документи. В 1791 році почалась відбудова церкви. Причини руйнації достовірно невідомі, однак вважається, що це сталося через особливість розташування споруди (поблизу впадання річки Кам'янки в Айдар). Остаточне завершення будівництва відбулося 1802 року. Збереглася храмобудівнича грамота. А такий розпис і архітектура не збереглися ніде в країні.

У церкві зберігаються мощі місцевого праведника Дмитра Горського, місцевого аскета-самітника, який жив у печері на схилі Айдару.

Старовинна будівля має велике значення для віруючих не тільки через святого. Церкву називають «намоленою», так як тисячі людських душ 200 років отримували тут прощення і благословення.

За легендами, в різні часи церкву відвідували Григорій Сковорода та Кіндрат Рилєєв.

В наш часпродовжують реставруватися фрески церкви. У 2008році було відлито дзвони для храму.

Церква зайняла друге місце в проекті «Дива Луганщини» телеканалу ЛОТ, що проходив з лютого по червень 2010 року.

Успенська церква внесена до реєстру пам’яток національного значення.