Сватівський районний народний краєзнавчий музей

Сватівський краєзнавчий музей має давню історію, заклад був заснований у 1962 році. Спочатку музей діяв на громадських засадах. У 1969 році музей було переведено у нову цікаву історично привабливу будівлю і перейменовано у «Сватівській районний краєзнавчий музей».

Приміщення музею 1888 року побудови, виконано у характерному на той час стилі класицизму, це була і залишається єдина будівля зі шпилем на даху,що якісно вирізняє її з поміж інших будівель. Федір Захарович Морока побудував цей красивий і оригінальний будинок для потреб власної родини. Власник займався торгівлею зернових, закуповував зерно у поміщиків та індивідуальних селян, мав підводи для його перевезення та амбари для зберігання зерна, що розміщувались за річкою Красною, по вулиці Столбовій, ліворуч дороги на Куп’янськ.

Торгівля зерном велася на лише з ближніми регіонами, Ф.З. Морока займався експортом зерна за кордон, направляючи його підводами до портових містечок. З побудовою залізниці, у 1895році, товар відвантажувався вагонами.

Зі спогадів Мумрій Сергія Васильовича, що працював кочегаром у Федора Захаровича, до його обов’язків також входила агітація селян, що везли зерно на базар, здавати зерно до контори Мороки на копійку дорожче. Знатний господар Ф. Морока навіть хотів всиновити 13 річного Сергія, але мати хлопця не погодилася.

Оскільки в родині Мороки дітей не було, вони пізніше взяли на виховання племінницю. На посаді гувернантки дівчинки працювала Ганна Миколаївна Кривошия, уродженка хутора Нежурине. У 2016 році близькі Кривошиї Г.М. передали до музею картину «Кошенята», подарунок за гарну службу від її колишнього господаря Федора Мороки. Так картина через майже 100 років повернулася у стіни власника будівлі.

В буремні роки революції 1917-1921 років родина Мороки емігрувала. Після націоналізації майна, в цьому будинку розміщувалися різні державні установи: міліція, дитячий будинок, дитяча консультація, а з 1969 року в це приміщення (по вулиці Садовій,72 ) було переведено Сватівський районний краєзнавчий музей.

Наведені вище факти доводять давність та унікальність цієї споруди, побудованої у стилі класицизму наприкінці ХІХ століття, на сьогодні це місце де жителі та гості Сватівщини та Луганщини мають змогу ознайомитися з історією міста та району. КЗ «СРНКМ» є одним з найбільших районних музеїв Луганської області за кількістю експонатів, його фонди нараховують близько 9 тисяч експонатів, що входять до єдиного державного фонду України.

В Сватівському районному краєзнавчому музеї діє 6 експозиційних виставкових залів:

1. Археологія та заселення краю.

2. Історія Сватівщини кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

3. Сватівщина в роки ІІ Світової війни.

4 Золоті імена. Визначні особистості Сватівського району.

5. Зала “ Боротьба за незалежність України.

6. Культура і мистецтво Сватівщини.

Фонди музею містять палеонтологічні колекції: відбитки молюсків, скам’янілі раковини, зуби давніх акул. Вік експонатів нараховує мільйони років.

Зала «Археології та заселення краю» надає можливість поринути у найдавніші часи з історії краю. Вона містить рідкісні матеріали:

-Сватівська антропоморфна стела часів енеоліту є особливим витвором каменерізного мистецтва, була досліджена відомим археологом Братченко Н.С., та не має аналогів в Україні

-Діорама «Військове козацьке містечко Сватова Лучка», створена за архівними документами, відображає перше поселення 1665 року. Художня зала музею вабить різноманіттям картин місцевих художників, серед експонатів музею значна колекція картин художниці Смерчинської Г.Я. До уваги відвідувачів представлені колекції кераміки, дзвіночків,самоварів. Більше 200 екземплярів вишиванок дореволюційного і сучасного періодів.

Велике зацікавлення викликає унікальна реліквія, що зберігається фондах музею, це Євангеліє 1801 року, друк Києво-Печерської лаври, придбане останнім полковником Слобідського Ізюмського полку Федором Краснокутським для релігійних потреб громади.

Зала «Історія Сватівщини кін. ХІХ -ХХ ст. вабить роботою етнокуточку музею, що направлена на проведення різноманітних майстер-класів, які допомагають глибше пізнати побут українців, полюбити землю, яка зростила, навчитись цінувати народні традиції. Зала «Військової слави періоду ІІ світової війни» містить унікальні експонати: листи з фронту, зразки військового спорядження, зброї та вищі урядові нагороди. Експозиція дозволяє достеменно ознайомитися з рідкісними документами повоєнних часів.

Великий інтерес викликають матеріали, що розповідають про визначних особистостей Сватівщини: кінорежисера М.П. Мащенка, доктора мистецтвознавства Н.А. Лебедєва, видатних дослідників імена яких є на карті світу І.С. Краснослободцева та В.П. Маласая. та відомий українського поета В.Сосюра , що бував на Сватівщині та прославив Сватове у своїх творах

Музей є невід'ємною часткою життя громади, адже тут проходять різноманітні виставки, проводяться тематичні та оглядові екскурсії, та різнопланові заходи масового характеру. Щороку музей приймає близько 8 тисяч відвідувачів – жителів міста, району та гостей Сватівщини. Музей займає вагоме місце серед закладів культури міста та є візитівкою Сватівського району. Хто, хоча б раз, побував у музеї обов’язково повертається знов.